MALATYA HEKİMHAN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Folklorik Bebek Yapımı Sergisi Açıldı

Folklorik Bebek Yapımı Sergisi Açıldı

İlçemiz Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile İş-Kur İl Müdürlüğü’nün işbirliği ile istihdam amaçlı “FOLKLORİK BEBEK YAPIMI” kursu açılmış olup 3 ay süren kursa 25 kişi katıldı.

Kursun bitiminde Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Hekimhan Öğretmenevi Konferans Salonunda 3 aylık çalışmanın sonunda yaptıkları ürünleri sergilediler.

Kursta öğretici olarak Mahmut Kılıç ve el sanatları öğretmeni Nesrin Kaynar görev yaptılar. 13 bebekten oluşan 1900’lü yıllardan itibaren fotoğraflardan derlenen orijinallerine sadık kalınarak tamamı el işçiliği ile üretilen bebekler Hekimhan kültürünün gelecek nesillere aktarılması için kaynak teşkil edecektir. Kursiyerler 3 ayda toplam 120 adet bebek ürettiler.

Kaymakamımız Tunahan EFENDİOĞLU programda yaptığı konuşmada; “ Bu kıyafetler unutulmaya yüz tutmuş kıyafetlerimizdir. Belki bundan elli yıl ön önce veya yüz yıl önce ciddi bir manada giyilen Bizlerin Annelerimizin, ninelerimizin veya dedelerimizin giydikleri kıyafetlerdir.Görüyoruz ki geçmişimizde ne güzel bir lisan varmış. Sözle söyleyemediğimizi, kıyafet diliyle söyleyebiliyormuşuz. Bu çalışmayı yapan Halk Eğitim müdürlüğümüze, Milli Eğitim Müdürümüz, tüm kursiyerlerimize ben teşekkür ediyorum. Sizlerde bu çalışmaların unutulmaması için elinizden geleni yaptınız. Bizim üzerimize düşende bu tarz çalışmaların devamı sağlamak. Bu çalışmaları diğer etkinliklerde sergilemek, göstermek olacaktır.” dedi.

Sergiye Hekimhan Kaymakamı Tunahan EFENDİOĞLU, Yazıhan Kaymakamı Bedirhan İMAMOĞLU, Arguvan Kaymakamı Selçuk YOSUNKAYA Hekimhan Belediye Başkanı Aliseydi MİLLİOĞULLARI, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Cafer DİLEK, Şube Müdürümüz Mahmut KARACA, Malatya İşkur müdürü Vahap TOMAN, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet TOPAL, Daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Turgut Özal Mah.Hükümet Cad. No8 Hekimhan/MALATYA - 0422 713 30 99

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.